Wikilala

Wikilala, matbaanın çıkışından itibaren bütün Türk coğrafyasında basılmış Osmanlıca metinler (gazete, dergi, kitap ve belge) içerisinde "arama" yapılmasına olanak sağlayan bir dijital kütüphanedir. Meraklıların veya akademik çalışmalar yapan araştırmacıların halihazırda Osmanlıca belgelerde arama yapabilmelerine olanak sağlayan bir kütüphane bulunmamaktadır. Her araştırmacı dijital baskı çağına yetişmemiş olan Osmanlıca belge ve metinleri samanlıkta iğne arar gibi baştan sona gözle tarama yaparak istediğine ulaşabilmekte veya aradığına tam manasıyla ulaşamamaktadır. Wikilala bu noktada araştırma yapan bütün kullanıcılara zamanda tasarruf yapmalarına imkân sağlayarak belgeler içerisinde arama yapmalarına olanak tanır.

Veri tabanında bulunan kategoriler şunlardır:

Gazeteler: 15 Ulusal ve 74 Yerel Osmanlıca gazetede toplamda 1 milyona yakın gazete sayfasında anahtar kelime yazarak arama yapabilirsiniz.

Dergiler: Edebiyattan Ekonomiye, Sosyolojiden Spora kadar onlarca farklı kategoride 500 bine yakın dergi sayfasında arama yapın.

Kitaplar: Romanlardan Şiirlere, Hikayelerden Salnamelere kadar 36 ayrı kategoride toplam 4658 kitap içerisinde arama yapın.

Makaleler: Şinasi’nin Mukaddime adlı ilk makaleden başlayıp 1930’lara kadar yazılmış olan bütün Osmanlıca gazete ve dergi makalelerinde arama yapın.

Belgeler:Fermanlardan beraatlara, defterlerden sizin gönderdiklerinize kadar farklı kategorilerden oluşan resmi evrak ve belgelerde arama yapın.

Diğerleri:Kitabelerden mezar taşlarına, kartpostallardan hat levhalarına kadar aklınıza gelen bütün Osmanlıca materyallerde arama yapın.

Platform ile ilgili olarak;

Erişim linki: Wikilala Web Sitesi